הצבת גבולות: איך אומרים להם לא?

הצבת גבולות: איך אומרים להם לא?

פעוטות

עדי הרפז

לעדי הרפז יש 5 כללים פשוטים שיעזרו לכם לעמוד בפני הילדים, להגיד להם "לא" ולהישאר בחיים

התפקיד של ההורים הוא לייצר מסגרת ברורה של חוקים וגבולות, מידתית והגיונית, כזאת שתעזור לילדים שלנו ללמוד איך חיים בחברה שיש בה גם אותם אבל גם את האחרים. ילד שלמד להתמודד טוב עם חוקים וגבולות בבית יוכל גם לעשות זאת בקלות גם בחוץ.

מה ההבדל בין חוק לבין גבול?

  • חוק הוא כלל של "עשה" או "אל תעשה" שתקף לכלל בני הבית. חוקים לא נקבעים "סתם כך" בשליפה "מהמותן". ביסוד של כל חוק יש ערך שחשוב לכם כהורים וכמשפחה. הערך תקף לכולם וכמוהו החוק, למשל: "בבית שלנו לא פוגעים באחרים ולכן אין אלימות", "בבית שלנו חשובה שינה טובה ולכן כל אחד ישן במיטה שלו" וכדומה. בפני החוק כל בני המשפחה שווים והוא תקף לגבי כולם (כי הערכים משותפים לכולם).
  • גבול הוא האופן בו מיישמים את החוק בפועל והמטרה של גבולות היא להסדיר את ההתנהלות היומיומית בבית ובמשפחה. לעומת החוקים, גבולות לא שווים לילדים ולהורים (שעת השינה, זמני מפגשים עם חברים ועוד) ויש צורך להתאים את הגבולות לגילו וליכולתו המשתנה של הילד. לדוגמה: אם החוק אומר שכל אחד הולך לישון במיטה שלו כי שינה טובה חשובה לבריאות של כולם (ערך ששווה לכל בני המשפחה) אז היישום (הגבול) יהיה למשל: בן ה-4 ילך לישון בשעה 20:00, בן העשר בשעה 21:00 וההורים אחרונים אחרי כולם.

רוצים לדעת עוד?

הצבת גבולות: להגיד "לא" ולהישאר בחיים