הצבת גבולות: להגיד "לא" ולהישאר בחיים

הצבת גבולות: להגיד "לא" ולהישאר בחיים

פעוטות

עדי הרפז

ילדים זקוקים לחוקים ולגבולות במידה שתאפשר להם מרחב בטוח לצמיחה, להתפתחות ולהשתתפות במשחק החיים. תפקיד הורי חשוב ביותר הוא להיות ברורים לגבי החוקים והגבולות בבית, מתוך מקום אוהב שמבקש ללמד אותם שיש להם יכולת להתמודד עם החיים גם במקומות הקשים בהם החיים הם לא "תוכנית כבקשתך". מהם חוקים וגבולות ואיך מציבים אותם?

מהו חוק ומהו גבול?

חוק הוא כלל של "עשה" או "אל תעשה" שתקף לכלל בני הבית. חוקים לא נקבעים "סתם כך" בשליפה "מהמותן". ביסוד של כל חוק יש ערך שחשוב לכם כהורים וכמשפחה. הערך תקף לכולם וכמוהו החוק, למשל: "בבית שלנו לא פוגעים באחרים ולכן אין אלימות", "בבית שלנו חשובה שינה טובה ולכן כל אחד ישן במיטה שלו" וכדומה. בפני החוק כל בני המשפחה שווים והוא תקף לגבי כולם (כי הערכים משותפים לכולם).

מהו גבול? גבול הוא האופן בו מיישמים את החוק בפועל והמטרה של גבולות היא להסדיר את ההתנהלות היומיומית בבית ובמשפחה. לעומת החוקים, גבולות לא שווים לילדים ולהורים (שעת השינה, זמני מפגשים עם חברים ועוד) ויש צורך להתאים את הגבולות לגילו וליכולתו המשתנה של הילד. לדוגמה: אם החוק אומר שכל אחד הולך לישון במיטה שלו כי שינה טובה חשובה לבריאות של כולם (ערך ששווה לכל בני המשפחה) אז היישום (הגבול) יהיה למשל: בן ה-4 יילך לישון בשעה 20:00, בן העשר בשעה 21:00 וההורים אחרונים אחרי כולם.

המטרה המרכזית של חוקים וגבולות היא ללמד את הילדים לחיות בחברה שבה כל אחד הוא יחיד ומיוחד המתאמן בביטוי הייחודיות הזו בצורה הטובה ביותר במסגרת המרחב של מה שאפשר או אי אפשר לעשות בחיים החברתיים במשפחה ומחוצה לה.

איך מציבים את אותם גבולות?

אתם ההורים שבו יחד וגבשו את החוקים והגבולות החשובים לכם. כדי לוודא למה חוק כזה או אחר חשוב לכם, הבהירו לעצמכם מהו הערך שעומד בבסיס כל חוק שלכם (זה יעזור גם לכם וגם לתקשורת טובה יותר של החוקים והגבולות לילדים שלכם). לאחר שקיבלתם החלטה, כנסו שיחה משפחתית ושתפו את הילדים בהחלטות שלכם. אל תנהלו תקשורת "משימתית" ודיבור של "מפקדים בצבא" מעל הראש של הילדים, אלא צרו אווירה שבה אתם הופכים את הילדים ל"שותפים לרעיונות", הסבירו את הערכים וצרו אווירה חיובית. זהו צעד ראשון בדרך לשם.

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך:
יחסים בין אחים – מלחמת עולם או ברית עולם?
ילדים ורכושנות – איך ללמד אותם לחלוק