ארוחות משפחתיות לצמצום ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער

ארוחות משפחתיות לצמצום ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער

ניצני התבגרות

פרופ' גל דובנוב-רז

מה אם היינו אומרים לכם שכדי לטפל בהשמנת יתר אצל הילדים ובני הנוער כל מה שצריך לעשות הוא לאכול? ובכן, זה לא עד כדי כך פשוט אבל זה בהחלט יכול לעזור אם רק עושים את זה יחד.

זה טיפול מוכר כבר מאות שנים, והוא כולל שיפור הרגלי תזונה בליווי פעילות גופנית סדירה. עם זאת, ההתמדה בהמלצות ובתכניות לשיפור הרגלי חיים אף פעם לא קלה, וילדים ובני נוער חייבים את התמיכה המשפחתית כדי לבצע את השינויים החיוביים האלו.

יש מספר דרכים בהן יכול התא המשפחתי לסייע לילד לשמור על אורח חיים בריא ולשפר אותו. אווירה של פעילות גופנית, צמצום הערות בנושא משקל ומראה ומתן דגש על הרגלי תזונה ופעילות בריאים הם רק חלק.

אבל לאכול כדי לא להשמין? כן, מה ששמעתם. לאכול, אבל לאכול יחד, כל המשפחה מסביב לשולחן. בשנים האחרונות התגבש ביסוס מדעי לכך, שארוחות משפחתיות יכולות גם הן לסייע במניעת השמנה ובטיפול בה. באחד המחקרים, למשל, סיכמו יחדיו את התוצאות של 17 מחקרים שונים, שהקיפו יחד מעל ל-18,000 ילדים ובני נוער ובדקו את הקשר בין תדירות הארוחות המשפחתיות לבין הרגלי האכילה של הילדים ושכיחות ההשמנה אצלם.

לבסוף מצאו כי אצל ילדים שאכלו ארוחה משפחתית יותר מ-3 פעמים בשבוע, שכיחות ההשמנה היתה נמוכה ב-12%, אכילת מזונות לא בריאים היתה נמוכה ב-20% ואכילת מזונות בריאים היתה גבוהה ב-24%.

כמובן שאנחנו יוצאים מנקודת הנחה כי זמן משפחה הוא זמן איכות, וארוחות משפחתיות הן לרוב בריאות יותר מאשר אכילה לבד. לראייה – איכות המזון היתה טובה יותר כאשר ישבה המשפחה סביב השולחן יחד ברוב ימות השבוע.

נוסף על כך, ידוע ממחקרים אחרים רבים כי תדירות גבוהה יותר של ארוחות משפחתיות מלווה בצריכה רבה יותר של ירקות ופירות, סידן וסיבים תזונתיים, ופחות התנהגויות אכילה לא בריאות כגון זלילות ובקרת משקל קיצונית. הדבר נכון, אגב, בשני המינים ובכל המוצאים האתניים שנבדקו.

מחקר מעניין וחשוב נוסף, עסק בקשר שבין ארוחות משפחתיות בגיל ההתבגרות לבין הסיכון להיות עם עודף משקל בגיל מבוגר יותר, כעבור 10 שנים. במחקר זה, אשר הקיף למעלה מ-2,000 מבוגרים צעירים, נמצא כי אכילת ארוחות משפחתיות בגיל ההתבגרות לוותה בשכיחות נמוכה יותר של 50%-30% לעודף משקל או להשמנה, בהשוואה להעדר ארוחות כאלה כלל. גם כאן, הממצאים נצפו בכל המוצאים האתניים, המינים, הגילאים והשכבות הסוציו-אקונומיות.

הטיפול בהשמנה בילדים ובבני נוער מתבסס על ההורים והתא המשפחתי. אנחנו יודעים כיום כי המסר הטיפולי העיקרי הוא להתמקד בשיפור הרגלי התזונה והפעילות לשם בריאות, ולא להתייחס למשקל, לא להעיר ולא להקניט בנושא, כפי שלעיתים קורה לילדים אלו בביתם.

הדרך הזאת צפויה להניב יותר הצלחות לטווח הארוך, תוך צמצום הסיכון להפרעות אכילה ובקרת משקל לא בריאות. חשוב להבין כי כמו בכל מצב בריאותי כרוני, הטיפול צריך להתבצע על-ידי אנשי מקצוע מוסמכים ולטווח ארוך. שיפור הרגלי האכילה בבית ובמשפחה, צפויים לסייע בטיפול בילדים ובני נוער עם השמנה, גם בהווה וגם בעתיד.

 

פרופ' גל דובנוב-רז הוא רופא יועץ ברשת הרופאים של "כללית מושלם". הוא מנהל את מרפאת הספורט, תזונה ואורח חיים בריא בבית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים, המרכז רפואי שיבא, תל השומר.