התפרצות הקורונה – איך עושים סדר משפחתי חדש בבית?

התפרצות הקורונה – איך עושים סדר משפחתי חדש בבית?

ילדים כמעט גדולים

עדי הרפז

הקורונה נכנסה בסערה לחיים שלנו, טרפה את סדר היום והשגרה. הורים רבים לא יכולים לעבוד, הילדים נשארים בבית ולא יכולים להשתולל עם סבא או סבתא. איך מתווכים להם את המצב החדש, מה עושים איתם בבית, ואיך הופכים את המשבר הזה להזדמנות לבנות קשר משפחתי יציב ומגונן?

מעודכן לתאריך 07.05.2020

עד שנחזור לשגרה מלאה, נגיף הקורונה טרף את כל הקלפים בבית של כל משפחה, כזה עוד לא היה לנו. תוך ימים בודדים כמעט כולם התבקשו להישאר בבית, לא ללכת לעבודה, והילדים לא הולכים לגן ולבית הספר. כל הבלגן הזה מבלבל אותנו, ועכשיו אנחנו צריכים לתווך את זה לילדים ולהסביר את המצב הנוכחי בהתאם לגילם. הרעיון הוא להתאים את המסרים לשפה שלהם, בלי להסתיר את המידע ובלי להפחיד. תוכלו להגיד למשל: "בימים אלה כל העולם לא רק בישראל – כולם עושים מאמצים רבים כדי להישאר בריאים. יש גורם למחלה, שנקרא נגיף קורונה, שהוא כל כך קטן שלא רואים אותו, אבל הוא יודע לעבור מאדם לאדם וגורם לנו להיות חולים.

אחר כך אפשר להמשיך ולהסביר: "הנגיף הזה שקוראים לו 'קורונה', הוא מדבק מאוד, ולכן הממשלה רוצה לשמור עלינו, האנשים שגרים בישראל, ולנסות להעלים אותו". כאן המקום להפוך אותם לשותפים ולהעצים אותם. אמרו להם כך: "הדרך היחידה לגרום לנגיף הזה להיעלם ולא לחזור, היא שאנחנו – כל האנשים, כל ההורים וכל הילדים נישאר בבתים וננסה להיפגש עם כמה שפחות אנשים אחרים כדי לא לאפשר לנגיף לעבור ממי שיש לו למי שאין לו. נעשה הפסקה בפגישות עם חברים ובני משפחה, אבל נוכל לשמור על קשר עם סבתא וסבא ובני משפחה אחרים וחברים בטלפון ובווטסאפ. אם אנשים לא ייפגשו אחד עם השני, הנגיף לא יוכל לעבור מאחד לשני ואז נוכל לנצח אותו ולשמור על הבריאות שלנו".

תוכלו גם לקשור את שינוי השגרה בחג הפסח המתקרב: "זו הסיבה שכרגע הקדימו לכולנו את חופשת הפסח ומבקשים מאיתנו להישאר בבית. אלא שעכשיו זאת לא חופשת חג כמו שיש לנו בכל שנה, אלא זמן של כולנו להישאר יחד ולא ללכת לעבודה (רק אם ההורים מוכרחים), לגן או לבית הספר. ככל שנשמע יותר להוראות של הרופאים והאנשים ששומרים על הבריאות של הציבור (הציבור זה אנחנו) כך נמנע ממנו לפגוע בבריאות שלנו: אנחנו, כמו כולם, צריכים להקפיד עכשיו על כמה כללים – נשטוף ידיים כמה פעמים ביום, אם משתעלים או מטשטשים עושים את זה לתוך המרפק, שומרים מרחק מאנשים שלא גרים איתנו בבית ומקפידים לאוורר את הבית שלנו".

מדריכת ההורים עונה לשאלות שלכם על תקופת הקורונה

למידע ועדכונים על מחלת הקורונה באתר כללית

כל שירותי כללית שאפשר לקבל מהבית

סרטון: איך מעניקים טיפולי שיניים בתקופת הקורונה?

איך מסבירים לילדים שיש מחלה בשם קורונה? נשארים בבית ולא הולכים לגן ולבית הספר – איך להגיד את זה לילדים?
אומרים את האמת ו"מנרמלים את המציאות" בפשטות וברוגע. כמו כל דבר בחיים, יש גם וירוסים (או נגיפים, בחרו מושג אחד והקפידו להשתמש בו כדי לא לבלבל את הילדים) שמדי פעם מגיעים לעולם. הסבירו להם שווירוס הוא ייצור קטנטן שאי אפשר לראות בעיניים, אבל הוא זה שעושה לנו את כל הבלגן. אנחנו לא נבהלים מווירוס וגם לא מפחדים ממנו, אנחנו מבינים שזה התפקיד של הווירוסים להגיע מדי פעם ומקיימים את התפקיד שלנו שזה להילחם בהם ולסלק אותם מהחיים שלנו. אהה, ואנחנו תמיד מנצחים 🙂

ואם הילדים שואלים מה מרגיש מי שיש לו קורונה?
נסביר שזהו וירוס שמי שנדבק בו יכול להרגיש לא טוב. ילד שחלה בקורונה ירגיש לא טוב, אולי יהיה לו חום, ואולי לזה יתלוו עוד דברים כמו: שיעול ועייפות, אולי הוא גם ירגיש קושי בנשימה ואולי יהיה חלש. אבל זה וירוס קצת מיוחד והוא פחות פוגע בבריאות של ילדים, הוא הרבה יותר גורם לבעיות בריאות אצל אנשים מבוגרים כמו למשל אנשים זקנים – סבים וסבתות ואנשים שיש להם כבר מחלות אחרות. עכשיו לנו הילדים יש תפקיד מאוד חשוב והוא לשמור על הבריאות שלנו כדי לוודא שהם לא יידבקו ויישארו בריאים וחזקים.

 

משפחה מושלמת – אימוני הורים לכל מצב