איך להגיב כשהילד מקלל?

איך להגיב כשהילד מקלל?

ילדים כמעט גדולים

הילה גליק

"אני שונאת אותך, הלוואי שתמותי, את אמא רעה וטיפשה" - כך הבת שלי הטיחה בי כשסירבתי לקנות לה גלידה בביקור בנמל תל אביב ביום שמשי ונעים. ''מה אמרת לי?" שאלתי רועדת, המומה וחסרת אונים. והיא? חייכה אלי, והמשיכה הלאה כאילו כלום לא קרה. הסיטואציה מוכרת לכם? כך אפשר להתמודד להבא.

אולי ינחם אתכם לדעת שזה ממש לא קורה רק אצלכם. למעשה, קללות הן תופעה נפוצה מאד בקרב ילדים, ואין ספק שהיא גורמת לסערת רגשות קשה אצל הורים רבים. לפני שאתם נעלבים, כועסים או חלילה מתחילים להאשים את עצמכם, כדאי שתדעו שילדים מקללים מארבע סיבות עיקריות:

שימו לב, בתקופה בה הילד מקלל או מכה אפשר לבחור להקריא ספרים שעוסקים ברגשות, ותוך כדי כך להגיע לשיחה על מהו רגש, מהו כעס ומה עושים כשכועסים. אפשר בהחלט לדבר על "ההוא" – הילד שבספר. אל תחששו אם השיחה לא מגיעה "אליי" – לילד הפרטי שלכם. כל מה שהוא אומר על הילד ההוא, על רגשותיו, תחושותיו, פעולותיו – הוא בעצם אומר על עצמו.

בזמן שאתם מתמודדים עם הילדים, חשוב מאוד להימנע מן הדברים הבאים (לא קל, אבל חשוב):

  • אל תצחקו: גם אם זה נראה לכם "חמוד" או משעשע כשהפעוט שלכם פולט איזו קללה עסיסית – תתאפקו! הילדים קולטים את זה (כן, גם כשהם קטנטנים) והנה בלי שהתכוונתם יצרתם מעגל של חיזוקים בלתי מילוליים ששומרים על השימוש בקללות.
  • אל תקללו בעצמכם: קורה שבורחת לנו מהפה קללה כשהילדים לידינו. חשוב שתבחנו כמה פעמים בדיוק זה קורה לכם וגם לאיזו תקשורת נחשפים הילדים שלכם מדמויות משמעותיות אחרות בסביבתם (בני משפחה, חברים, צוות חינוכי וכדומה).
  • אל תענו לילדים בקללה חזרה (!): לעולם לא! גם לא ב"פליטה". גם לא קללה "קטנה". כלום. נשמו עמוק והשתלטו על עצמכם. תמשיכו את השיחה רק כשאתם "אסופים".
  • אל תתנערו מאחריות: בלי "חכה חכה שאבא יחזור" וגם בלי "כשאמא תשמע את זה…".
    כל אחד מכם, אמא ואבא יקרים, יכול וצריך לתרום בתהליך הקניית הגבולות. ביחד אתם משפיעים יותר.
  • אל תיקחו ללב: אל תפעלו מתוך הצפה רגשית ורגשות שליליים כמו אכזבה, בושה או כעס על הילדים. הימנעו בכלל מתגובה פיזית.
  • אל תחששו: במקרה הצורך, אל תירתעו מפנייה להדרכה הורית. לא תמיד יש לנו את הכלים להתמודד, לפעמים צריכים עזרה. זה גם לא חייב להיות תהליך ארוך. יכול להיות שהתערבות קצרה תעשה הבדל של שמיים וארץ.