מה עושים במצב מלחמה?

מה עושים במצב מלחמה?

פעוטות

עדי הרפז

תמיד עולה השאלה מה להגיד לילדים, איך מסבירים להם מציאות חיים לא נורמלית שכולנו מתמודדים איתה? עד שיעבור זעם, הנה 5 טיפים שיעזרו לכם ההורים לתווך לילדים את המצב המתוח:

  1. שימו לב קודם לעצמכם, ההורים – כמו שבמטוס הוראת הבטיחות הבסיסית היא לחבוש את מסיכת החמצן קודם עלינו ואז על הילדים, אותו דבר גם במצב חירום בטחוני. קחו אוויר, נשמו באמת עמוק פנימה, עכשיו הביטו סביבכם ותראו שכל מי שחשוב לכם נמצא לצידכם, בריא ושלם. אפשר לנשום לרווחה. זכרו שאופן ההתנהלות שלכם משמש את דוגמה אישית חשובה לילדים שלכם.
  2. שמרו על קירבה פיזית לילדים – זה הזמן למבט עיניים חיובי, חיבוקים ונשיקות. שינה יחד עם הילדים תרגיע אותם וגם אתכם.
  3. דברו עם הילדים בגובה העיניים – הם צריכים הסבר פשוט וקונקרטי, ללא תיאורים ארוכים, שיעשה את העבודה. המסר המוביל צריך להיות מנרמל – הסבירו להם שכמו שאחים לפעמים רבים כך גם יש לעיתים מריבות בין מדינות, ואחרי הריב יבוא השקט מחדש. זה מעציב ולא נעים אבל זה קורה מדי פעם ואנחנו יכולים לכך. הדגישו שהמדינה שלנו היא מדינה טובה וחזקה, הצבא שלנו חזק ואנחנו כמו תמיד ננצח והשקט והרוגע יחזרו. הדגישו בפני הילדים שהם מוגנים ובטוחים ושכל עוד אתם יחד הכל טוב. רצוי וכדאי לספר לילדים על כיפת ברזל ועל הדרך בה היא מגנה עלינו כמו בסרטון הזה:
  4. התמקדו בפעולות שנמצאות בשליטה שלכם: צרו אווירה נעימה ורגועה עד כמה שניתן בבית, אוכל טעים, משחקים, ארגנו את המרחב המוגן כך שהשהות בו תהיה חמימה ונעימה, הכניסו הומור ושחררו לחץ לגבי לימודים או משימות, תנו לימים האלו לזרום ברוגע עד כמה שניתן.
  5. אפשרו לילדים לשתף לגבי הרגשות שלהם – אפשר לשאול שאלות על התחושות שלהם, לשאול אותם מה יעזור להם להתמודד ולמה הם זקוקים מכם. זכרו שמותר להרגיש הכל והכוח שלכם יחד כמשפחה הוא כוח העל שיעזור לכם להתמודד עם הימים המתוחים.

נקווה לימים של שקט.

עדי הרפז היא מאמנת, מנחת הורים ויועצת מומחית למשפחה